Kuidas vältida ülesöömist pühade ajal

0 Submitted by on K, 18 detsember 2013, 22:10

Pühad on tulekul ja mõtlesime, et anname mõned nipid, kuidas vältida ülesöömist.

Me kõik teame, mis hakkab juhtuma kui sugulastega kokku saame, kallistused ära andnud, kingitused vahetanud ja siis maha istunud, et hakata sööma. Enamus ikkagi söövad ennast totaalselt üle, kuid seda on võimalik vältida! Kindlasti arvate nüüd, et soovitame kasutada väiksemaid taldrikuid või juua palju vett või vältida rasvaseid toite. Ei – meil on palju paremad lahendused!

Alusta söömist valgurikastest toitudest

Alusta esimesena sealiha, lambaliha, kanaliha jne söömist – peaasi, et oleks valgurikas! Valgurikkad toidud ainult ei täida kõhtu kiiremini, vaid annavad ka ajule signaali, et kõht on täis. Muidu saabub täiskõhutunde signaal ajju umbes 20 minutiga, aga süües valke, jõuab see signaal kiiremini kohale. Lisaks valgurikaste toitude puhul annab see parema enesetunde, kui teiste toitude söömise puhul.

Valgurikaste toitude juures on suur pluss ka see, et veresuhkru tase ei tõuse nii kiiresti lakke nagu süsivesiku rikaste toitude puhul. Süsivesikute söömine võib tekitada sellise tunde, et sa ei ole veel oma kõhtu täis saanud ja aju käsib sul juurde süüa, mis on ka suureks probleemiks mitte ainult pühade ajal. Valgud hoiavadki sinu veresuhkrut normaalsel tasemel, mitte ei liiguta seda üles-alla nagu oleksid Ameerika mägedel.

Lisaks valgulistele toitainetele söö kõrvale juurvilju, milles on kiudained ja kui kõht on nüüd täis, siis võid alustada süsvesikute söömisega ja lubada ka endale koogitükike.

Söö aeglaselt

Pühade laua taga söö sööki nii aeglaselt kui võimalik. Mida aeglasemalt sööd, seda suurema signaali saab aju, et kõht on täis. Sa võid ennast väga kergesti üle süüa, kui ahmid toidu kiiresti sisse mõne minutiga. Kui sa võtad endale aega ja sööd selle sama koguse 30 minuti või enamaga, siis jõuab su ajju täiskõhu tunne enne, kui oled ennast jõudnud üle süüa!

 

Ära jäta päeva esimesel poolel eineid ära

Võib kõlada uskumatult, aga nii on! Asi on selles, et kui sa jätad oma päevased toidukorrad ära, siis antakse su kehale signaal, et oled näljas olnud, mis põhjustab väga kergesti tahtmise süüa ennast üle. Kui sa sööd tervislikult päeva esimesel poolel ja kellaajastatult oma eined nagu alati, siis risk ülesöömisele väheneb. Lisaks võid päeva peale näksida ka juurvilju või natukene pähkleid, mis samuti aitab vältida õhtust ülesöömist.

Õhtusöögi ülejäägid anna külalistele kaasa

Üks põhjuseid ülesöömisele on külmikusse jäänud koogikesed, tordid, salatid jne, mida sööd veel mitu päeva järjest. Keegi ei taha toitu raisata ja muidugi peab ära sööma. Aga endal elu kergemaks teha, siis anna järgi jäänud toidud külalistele koju kaasa!

Toitumise paika panemiseks soeta omale toitumiskava: http://www.kehatrimmi.ee/toitumiskava/

No Comments Yet.

leave a comment