Viis põhilist viga. mida tehakse kaalulangetamisel

0 Submitted by on E, 09 oktoober 2017, 17:24

Oled endiselt hädas kaalu kaotamisega? Siin on 5 viga, mida paljud inimesed teevad – ja nõuanded aitamaks Sul kilosid kaotada. 

 1. Järgid halbu nõuandeid 

Söö vähem süsivesikuid. Inimesed tarbivad liialt süsivesikuid, mitte proteiini või rasvu. Seega, kui soovid kaotada keharasva, alusta süsivesikute tarbimise piiramisega. Võid küsida ükskõik milliselt toitumisspetsialistilt, mis on süsivesikute peamine eesmärk ning nad ütlevad “energia”. Probleem on aga selles, et paraku tarbivad enamus inimesi rohkem energiat kui nad suudavad ära põletada. 

Kujuta ette, et kõik süsivesikud, mida Sa sööd täidavad “süsivesikute ämbrit”. Kui ämber saab süsivesikutest täis ning hakkab üle ajama muudetakse need rasvaks. Täpselt nii see Sinu kehas toimubki. Piirates enamikel söögikordadel enda süsivesikute tarbimist jääb Sinu ämber vaid poolenisti täis – isegi kui Sa ei ole nii aktiivne kui sooviksid. 

See mitte ainult ei hoia Su keha rasvapõletusrežiimil vaid kui Sa ka sööd mõnikord rohkem süsivesikuid – eeldusel, et Sa tarbid neid ajal, kui Su ämber ei ole veel täis – ei lõpeta nad Su puusadel või kõhul. 

Parim aeg süsivesikurikka toidukorra jaoks – isegi kui see on kõrge suhkrusisaldusega – on kohe peale treeningut. Sinu “süsivesiku ämber” on madalaimal tasandil, sest oled just põletanud palju kaloreid treeninguga. 

2. Sööd rasvavabu toite 

Madala rasvasisaldusega toidud võivad Sind paksuks teha. Ühes uuringus on leitud, et ülekaalulised mehed ja naised, kellele öeldi, et neile pakutakse madala rasvasisaldusega M&Ms komme tarbisid 47% rohkem kaloreid kui need kellele serveeriti tavalisi M&M komme (tegelikult olid kommid mõlema grupi puhul samad). Keskmiselt sisaldavad madala rasvasisaldusega toidud 59% vähem rasva kuid ainult 15% vähem kaloreid kui täisrasvasisaldusega tooted. 

 Söö julgelt täisrasvasisaldusega tooteid – näiteks juustu, hapukoort, pähkleid ja isegi head marmorliha. Neis toitudes on küll rohkem kaloreid kui nende vähendatud rasvasisaldusega asendustes, kuid aitavad Sul tunda pikemalt täiskõhutunnet ning see vähendab Sinu kalorite tarbimist järgmisel toidukorral. 

***

Pea meeles, et Su keha ei kogu rasvu kui Sa ei tarbi liialt palju kaloreid. Uuringud on näidanud, et piiratud kaloritega dieedid, mis sisaldavad üle 60% rasva on sama tõhusad kaalulangetusel kui need, milles rasv moodustab vaid 20% kaloritest (kusjuures mõlemad meetodid alandavad südamehaiguste riski). 

Lisaks, kõrge rasvasisaldusega dieedil olevad inimesed ei ole nii väsinud ja näljased. Ning mis samuti tähtis, nad kipuvad automaatselt vähendama oma toidukoguseid ning seega kaotavad keharasva kaloreid lugemata. 

3. Sa (ikka) ei söö hommikusööki 

Inimesed, kes ei söö hommikusööki on kuni 5 korda suurema tõenäosusega rasvunud kui need, kes selle igapäevaseks harjumuseks muudavad. 

Selle põhjus peitub selles, et kui Sa oled maganud 6-8 tundi ning seejärel jätad ära hommikusöögi, töötab su keha tegelikult aurudel selleks ajaks kui tööle jõuad. See aga paneb Sind meeleheitlikult otsima suhkrut, mida on lihtne leida valmistoitudest. 

 Söö oma esimene toidukord 90 minuti jooksul pärast ärkamist. Massachussettsi ülikooli teadlased on kindlaks teinud, et inimesed, kes ootavad kauem kui 90 minutit suurendavad tõenäosust muutuda ülekaaluliseks 147% ning need, kes ei söönud hommikusööki kolme tunni jooksul ärkamisest suurendasid oma riski lausa 173%. 

Kohe peale ärkamist joo suur klaasitäis (475ml) jahutatud vett. Teadlased on leidnud, et see strateegia ergutab kehas ainevahetust ligikaudu 90 minutit peale vee joomist (kusjuures väiksem veekogus ei avaldanud mingit tulemust). 

4. Sööd liiga palju suhkrut 

USA põllumajandusministeeriumi (USDA) uuringu kohaselt tarbib keskmine ameeriklane iga päev 82 grammi toidule lisatud suhkruid. See on peaaegu 20 teelusikatäit, mis moodustab igapäevases tarbimises 317 tühja kalorit. 

Uurijad leidsid, et 91 protsenti sellest lisatud suhkrust tuleneb karastusjookide (33%), pagaritoodete ja hommikusöögihelveste (23%), kommide (16%), mahlajookide (10%) ja magustatud piimatoodete nagu šokolaadipiima, jäätise ja maitsestatud jogurtite (9%) tarbimisest. 

Mis ei ole antud loendis? Liha, köögiviljad, puuviljad ja munad, samuti magustamata täisteratooted ja piimatooted. 

Kõige olulisem: ainuüksi lisatud suhkrute elimineerimisega oma dieedist loobud Sa automaatselt paljudest rämpstoitudest ja tühjadest kaloritest. Tulemuseks on üsna korralik tervisliku toidu dieet. Ning seejärel kiirendamaks tulemusi saad Sa oma dieeti kohendada veelgi hoides silma peal oma” süsivesikute ämbril”. 

Loe hoolikalt tootesilte – seda eriti hommikusöögihelveste puhul (serveering tervislikuks peetavat Kellogg’s Health Heart Smart Start helbeid sisaldab tegelikult sama palju suhkrut kui serveering Fruit Loops helbeid). 

Veelgi parem – vaheta oma hommikusöögihelveste kausike hoopis omleti vastu. Teadlased on leidnud, et inimesed, kes lisasid oma hommikusöögi hulka mune tarbisid järgneva päeva jooksul vähem kaloreid kui need, kes sõid hommikusöögiks saiakesi. Kuigi mõlema grupi hommikusöögid sisaldasid samapalju kaloreid, tarbisid munade sööjad päeva jooksul kokku 264 kalorit vähem. 

5. Sa ei tõsta raskusi 

Ühes uuringus pandi ülekaalulised mehed 1 500 kalorilisele dieedile ning jagasid nad kolme gruppi – esimene grupp ei treeninud üldse, teine grupp tegi kolmel päeval nädalas aeroobset trenni ning kolmas grupp tegi nii aeroobset trenni kui jõutreeningut. 

Kõik kolm gruppi kaotasid kaalu enamvähem sama palju – ligi 9,5 kg, kuid jõutreeningut teinud grupi liikmed kaotasid 2,2 kg rohkem keharasva kui need, kes raskusi ei tõstnud. Miks? Nende 9,5 kg kaalukaotust oli peaaegu kõik keharasva arvelt, samal ajal kui teised kaks gruppi kaotasid koos 6,8 kg rasva kõrval ka mitu kilo lihasmassi. 

 Planeeri kolm kogu keha lihastreeningut nädalas ning tee see üheks rangeks osaks oma kaalukaotuse kavast. Uuringud näitavad, et kaotatud lihasmass asendatakse kehas ajapikku rasvkoega. See mitte ainult ei muuda Su keha lodevaks vaid suurendab ka Sinu rõivanumbrit – isegi kui Sa suudad oma kaalu hoida samal tasemel. Põhjus peitub selles, et iga pool kilo rasva võtab 18% rohkem ruumi Sinu kehas kui pool kilo lihasmassi. 

 Jõutreening on tähtis nii naistele kui meestele. Ära võta kaalu aga kinnisideeks. Sinu kaal võib päeva jooksul kuni 4% nii suureneda kui väheneda. Seega on parim mõõdupuu kaalukaotuse hindamiseks see, kuidas Sinu riided seljas istuvad – seda eriti teksapükste puhul. Kui püksid tunduvad vöökoha ja puusade ümber suuremad, oled tegemas edusamme! 

No Comments Yet.

leave a comment